Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: Domyślna czcionka A Większa czcionka A+ Największa czcionka A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białobrzegach

Zmiana zasad przyznawania świadczeń obywatelom Ukrainy.

Utworzono dnia 20.06.2024

 

Od 01.07.2024 r. wchodzą istotne zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Na czym będą one polegały? Czego dokładnie będą dotyczyły?

 

 

Przedłużenie legalnego pobytu

Kluczowa zmiana dotyczy przedłużenia do dnia 30 września 2025 r. okresu, w którym pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, jest uznawany za legalny.

 

Świadczenia rodzinne

Przedłużenie terminu legalnego pobytu powoduje, że przedłużeniu ulega także prawo obywateli Ukrainy do świadczeń rodzinnych czy świadczeń opiekuńczych związanych z niepełnosprawnością. Obywatele Ukrainy, którzy na chwilę obecną pobierają te świadczenia, otrzymają decyzje o przedłużenie prawa do tych świadczeń do 30 września 2025 r. Zmiana nastąpi z urzędu bez konieczności angażowania obywateli Ukrainy.

 

Jednorazowe świadczenie 300 zł

Z dniem 1 lipca obywatele Ukrainy posiadający PESEL ze statusem UKR nie będą mogli już skorzystać z jednorazowego świadczenie 300 zł na pokrycie kosztów utrzymania, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Rozpatrywane będą wnioski złożone w terminie do 30.06.2024 r.

 

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1

W poprzednim tygodniu: 99

W tym miesiącu: 231

W poprzednim miesiącu: 262

Wszystkich: 532